Muzyczne Ciekawostki

Stopa perkusyjna

Stopa perkusyjna to jedne z najważniejszych elementów współczesnego zestawu perkusyjnego. To ona wraz z bębnem centralnym o który uderza bijak nadaje podstawowy puls rytmiczny. Jest to też element typowo mechaniczny, od którego precyzji zależy nasz komfort i jakość gry. Dlatego jest to chyba tak naprawdę najważniejszy element naszego zestawu perkusyjnego nad którym powinniśmy szczególnie się pochylić. Dokonując wyboru tego urządzenia poświęć swój cenny czas, a to zaprocentuje Ci komfortem i wysoką jakością gry. Trafnego wyboru nie jest łatwo dokonać i trzeba nie tylko dużego doświadczenia i obycia perkusyjnego, ale też dobrze jest mieć możliwość dłuższego pogrania na poszczególnych różnych modelach. 

Podstawowe cechy dobrej stopy perkusyjnej

Bez dwóch zdań dobra stopa będzie charakteryzowała się przede wszystkim dokładnością i precyzyjnością. Powinna wykonywać idealne uderzenia czy to szybkie, czy wolne, czy głośne, czy ciche tak jak my tego chcemy, a nie tak jak nam urządzenie niekontrolowanie zagra. Oczywiście sama stopa nie gra, tylko my nią kierujemy. Więc tu też w dużej mierze wszystko zależy od naszych umiejętności technicznych. To my jako kierujący powinniśmy mieć pełną kontrolę nad stopą a nie odwrotnie. 

Podstawowy podział stóp perkusyjnych

Na rynku mamy stopy pojedyncze i tzw. podwójne. W obydwu tych rodzajach możemy mieć zastosowany mechanizm łańcuchowy lub paskowy. Wielu czołowych producentów ma w swojej ofercie bliźniacze modele, które mogą być oparte właśnie na łańcuchu albo na pasku. To, który z tych mechanizmów jest lepszy ciężko stwierdzić, bo oba działają bardzo podobnie i oba bardzo dobrze się sprawdzają, więc jest to raczej kwestia indywidualnego upodobania. Z takiego racjonalnego punktu widzenia mechanizm oparty na łańcuchu powinien być żywotniejszy, ale przyznam, że nie słyszałem, żeby komuś pasek pękł, choć na pewno i takie przypadki się zdarzały. Możemy też spotkać się z mniej popularnym mechanizmem typu direct opartym na sztywnym połączeniu. 

Czym kierować się przy wyborze?

Na wybór stopy wpływ ma wiele czynników. Na pewno to czy podwójną, czy pojedynczą wybrać w dużej mierze będzie zależało od tego jaki gatunek muzyczny gramy i z jaką częstotliwością ten nasz bęben centralny będzie miał za zadanie się odzywać. Natomiast jeżeli chodzi o sam mechanizm czy samo działanie urządzenia, to ważne jest jaką techniką gramy tzn. czy z palców, czy ze stopy. Wybierając stopę dobrze jest też zwrócić uwagę na jej możliwości, jeżeli chodzi o jej ustawienia. 

Ustawienia stopy

Wiele modeli stóp perkusyjnych pozwala nam na bardzo dokładne ustawienia poszczególnych elementów naszego urządzenia dopasowując je tym samym do naszych indywidualnych potrzeb. Standardowo możemy wyregulować naciąg sprężyny oraz położenie bijaka. W niektórych modelach można też ustawić wysokość podstawy. Pamiętajmy, że bijak jest elementem wymiennym, który możemy dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Wielkość bijaka, kształt, wagę i materiał z jakiego jest wykonany, to wszystko w końcowej fazie ma znaczenie dla uzyskanego brzmienia jak również komfortu naszej gry. Obok prawidłowego ustawienia mechanizmu np.: siły naciągu, to właśnie od bijaka będzie też dużo zależało, czy będziemy mogli na przykład szybciej i precyzyjniej grać.

Podsumowanie

Pamiętajcie, że nawet najlepsza stopa sama nie zagra i nie zastąpi wielogodzinnych ćwiczeń udoskonalających naszą technikę. Możemy chodzić i wybrzydzać, że to za wolna, to za głośna, to robi podwójne niekontrolowane uderzenie, ale tak naprawdę to w wielu przypadkach nie urządzenie jest winne, tylko nasze braki techniczne.

Comments are closed.