Muzyczne Ciekawostki

Kalimba. Znacie?

Każdy zna wiele dziedzin sztuki, ale gdyby zapytać grupę osób o to, która dziedzina jest najpopularniejsza, większość zgodnie jako odpowiedź poda muzykę.

Nic w tym dziwnego, ponieważ muzyka jest obecna w naszym życiu każdego dnia i ze świecą można szukać osoby, która muzyki nie lubi. Samo jej słuchanie nie wystarcza każdemu, dlatego coraz większa grupa osób decyduje się na grę na instrumencie. Sama grupa instrumentów jest niezwykle obszerna, a wśród nich znajdziemy nie tylko gitary, instrumenty klawiszowe i dęte, ale także takie, o których nie każdy słyszał.
Przykładem ciekawego instrumentu jest Kalimba. Ten niepozorny na pierwszy rzut oka instrument posiada niepowtarzalne, dzwonkowe brzmienie. Choć kalimba może wyglądać jak zabawka, to jej możliwości dowodzą, że jest to profesjonalny, pełnoprawny instrument. Kalimba najczęściej składa się z płytki, do której przymocowane są blaszki o różnej długości. Aby wydobyć dźwięk, należy szarpnąć którąś z płytek. Kalimby występują w różnych kształtach i rozmiarach. Niektóre z nich są puste w środku, inne można nagłośnić, ale wszystkie łączy bardzo charakterystyczne, przyjemne brzmienie.

Poza tym instrumentem, warto zwrócić uwagę również na chimesy. Nie każdy kojarzy ten instrument z nazwy, ale chyba każdy słyszał jego brzmienie. Chimesy to drobne dzwonki umieszczone na drewnianej rączce. Wystarczy przeciągnąć po nich dłonią lub pałeczką, a instrument wyda bardzo charakterystyczne brzmienie.
Nie sposób zaznajomić się ze wszystkimi istniejącymi instrumentami, bowiem jest ich bardzo dużo, a dodatkowo tworzone są kolejne. Można uznać, że wszystko może stać się instrumentem. To jakie brzmienie zostanie stworzone, może ograniczyć jedynie wyobraźnia i kreatywność twórców instrumentów.

Comments are closed.