Muzyczne Ciekawostki

ELECTRO-HARMONIX CATHEDRAL REVERB

Gitara elektryczna jest instrumentem bardzo uniwersalnym, ponieważ jej brzmienie może być kreowane za pomocą różnorodnego sprzętu. Największy wpływ na to jak zabrzmi gitara elektryczna, mają efekty, które dzielą się na cztery główne grupy, takie jak przestery, efekty modulacyjne, pogłos i delay, czyli echo. Efekty używane są do tego by wzbogacić brzmienie gitary, jednak są również takie, które zmieniają brzmienie nie do poznania, dzięki czemu nasz instrument zyskuje zupełnie nowe możliwości.
Na rynku muzycznym można znaleźć sporo efektów, które diametralnie zmieniają brzmienie gitary, jednak najwięcej z nich można znaleźć w ofercie producenta
Electro-Harmonix. Dobrym przykładem jest efekt Electro-Harmonix Cathedral, który jest nietypowym pogłosem. Pierwsze co rzuca się w oczy, to rozmiar efektu, który jest zwyczajnie duży. Osoby, które uważają, że z dużym rozmiarem łączą się duże możliwości nie pomylą się, ponieważ Cathedral jest prawdziwą maszyną do tworzenia pogłosu. Bardzo dobrze sprawdzi się dla każdego, komu zależy na dobrej jakości pogłosie, a jego możliwości zachwycą nawet najbardziej wymagających gitarzystów, którzy zajmują się ambientem. Urządzenie oferuje osiem rodzajów pogłosu, a każdy z nich możemy dowolnie modulować za pomocą pokręteł odpowiedzialnych za różne wartości. Cathedral jest efektem cyfrowym, którego jakość jest na tak wysokim poziomie, że reverb sprężynowy brzmi dokładnie tak samo jak dawne pogłosy w dużych skrzynkach. Electro Harmonix nie poprzestało jedynie na wysokiej jakości i dodało dodatkową możliwość w postaci przycisku Infinite. Grając wybrany przez nas dźwięk, wystarczy przytrzymać przycisk, a zagrany dźwięk będzie wybrzmiewać tak długo, jak długo będziemy trzymać wciśnięty przycisk. Wówczas możemy grać dalej, mając w tle grany przez nas dźwięk. Bardzo podobną możliwość znajdziemy w efekcie Freeze, również od Electro-Harmonix, więc można uznać, ze producent umieścił dwa efekty w jednej obudowie.
Każdy wie jak wygląda gitara elektryczna, ale nie każdy wie jak może zabrzmieć, ponieważ producenci efektów zdają się prześcigać w pomysłach, dzięki czemu w sklepach muzycznych znajdziemy już nie tylko modele, których zadaniem jest wzbogacić brzmienie, ale również takie, które zupełnie zmieniają brzmienie, przeistaczając gitarę elektryczną w zupełnie inny instrument.

Comments are closed.