W 1798 roku, na wyspie Helgoland, władze kościoła co miesiąc musiały zatrudniać i opłacać stroiciela organów. Zmęczony ciągłymi skargami na fałszywy dźwięk instrumentu i wysokimi opłatami za strojenie pastor poprosił, pochodzącego z Eisleben organmistrza, Johanna Samuela Kühleweina o skonstruowanie takich organów, które nie będą się rozstrajać przez ciągłe zmiany temperatury i różne warunki pogodowe.
Kühlewein po namyśle postanowił zbudować organy, w których rury zostaną zastąpione butelkami wypełnionymi lakiem. Instrument doskonale spełnił swoje zadanie i służył przez wiele długich lat, do momentu, kiedy wyspa została wyludniona pod koniec XIX w.
200 lat później, działające na tej samej zasadzie organy, skonstruowane zostały w firmie Peterson z okazji jej 50-lecia. Metodą prób i błędów osiągnięto zamierzony efekt i zbudowano trzyoktawowe organy butelkowe złożone z 72 butelek po piwie.
Do ich nastrojenia użyto oleju mineralnego i gliceryny ponieważ nie wysychają, nie odparowują i nie zmieniają objętości podczas wahań temperatury i dzięki temu instrumentu nie będzie trzeba dostrajać.