Dla ogromnej części współczesnego społeczeństwa tzw. pierwsze wrażenie ma bardzo duży wpływ na dalsze nasze postępowanie, spojrzenie, temat, relację i reakcje. I tak np.: będąc na spacerze z przyjaciółmi, gdy rzucimy hasło chodźmy coś zjeść, to najczęściej w pierwszym kroku kierujemy się wystrojem oraz klimatem danego lokalu, czyli tym co robi na nas pierwsze wrażenie. Jeżeli wystrój jest ładny i do tego dobiegną nas przyjemne zapachy, to z chęcią wejdziemy do takiego lokalu i coś zamówimy. Podobnie jest z klientami klubów nocnych i dyskotek, którzy często już na wejściu mogą zostać pozytywnie nastrojeni lub nie. Jak w każdym tego rodzaju lokalu tu przede wszystkim musi być zapewniona odpowiednia oprawa muzyczna i klimat, za który w dużym stopniu odpowiadają efekty świetlne oraz wszelkiego rodzaju wytwornice dymu i mgły oraz wytwornice baniek mydlanych. Srebrzysta kula disco nad parkietem to już czysta klasyka.
Dyskotekowe szaleństwa
Kolorowe światła i lasery to podstawa każdej dyskoteki i klubu tanecznego, a jednym z takich bardziej efektownych efektów świetlnych są stroboskopy, które świecą z dużą mocą i prędkością. Gdy oświetlimy tym urządzeniem szybko poruszających się przedmiot uzyskamy bardzo ciekawy efekt. Taki szybko poruszający się obiekt, który zostanie oświetlony kilka tysięcy razy na minutę, tworzy ciekawą iluzję dla naszego wzroku. Urządzenia te jak większość oświetlenia dyskotekowo-klubowego oparta jest współcześnie o technologię LED. Gdy oświetlimy migającymi wiązkami światła osoby bawiące się na parkiecie możemy doznać różnego rodzaju złudzeń optycznych. Wydaje się, że osoby tańczące na parkiecie stoją w miejscu, bądź ruszają się w przeciwnym kierunku niż w rzeczywistości lub co jakiś czas zwalniają i przyspieszają. W profesjonalnych stroboskopach szybkie włączanie oraz wyłączanie światła jest odpowiednio zsynchronizowane w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości sprzętu. Dzięki temu wrażenia są jeszcze intensywniejsze, bardziej namacalne czy o wiele bardziej realne.
Nie tylko w dyskotekach
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że stroboskopy mają dużo szersze zastosowanie niż tylko w klubach tanecznych i dyskotekach. Bardzo często efekty te są wykorzystywane również w różnego rodzaju przedstawieniach teatralnych. Wykorzystanie ich w teatrze, gdzie wszystko rozgrywa się na żywo pozwala na jeszcze większe zaciekawienie i przeżycie wśród widowni. W jednym z pierwszych polskich współczesnych widowisk muzycznych “Metro” w reżyserii Janusza Józefowicza też bardzo dużą rolę odgrywały świetlne efekty specjalne. Oczywiście do tego podstawą była muzyka i dodatkowe efekty audio, ale oświetlenie to bardzo ważny element w tego rodzaju przedstawieniach.
Również w innych branżach stroboskopy znajdują swoje zastosowanie chociażby jako drogowe lampy ostrzegawcze, czy w wojsku jako element mający za zadanie np.: zdezorientować i oślepić przeciwnika. Lampy stroboskopowe znajdują również praktyczne zastosowanie w branży przemysłowej, gdzie może być wykorzystywany do pomiaru prędkości obracających się elementów maszyn.
Podsumowanie
Dziś chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów należy przede wszystkim dysponować odpowiednim nowoczesnym sprzętem. Stroboskopy dyskotekowe pomimo ogromnej mocy efektu wcale nie są urządzeniami jakoś nadmiernie prądożernymi, a to wszystko za sprawą zastosowania najnowszej technologii opartej na diodach LED, które są bardzo oszczędne w poborze prądu.